Ekonomi

Edirne Meriç’te kadın girişimciler fıstık ürünleri ihraç ediyor

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) –Edirne’nin Meriç ilçesinde kadın girişimcilerin kurduğu kooperatifte ilçenin tescilli fıstıklarından elde edilen ürünler Avrupa ve ABD’ye gönderiliyor.

Yunanistan’ın sonundaki kasabada, asırlardan beri yetiştirilen “Eric Fıstığı”nın ekim alanlarının artmasıyla Alibey köyündeki girişimci kadınlar tarafından 2019 yılında Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kuruldu. eski cet tohumu ve coğrafi işaret aldı. Kooperatif binasında 12 kadın tarafından kavrulmuş ve kabukları soyulmuş fıstıklardan yapılan eserler hazırlanıyor.

Kadınların fıstıktan ürettikleri un, kurabiye, salça, kaymak ve yağlar “Alibey’den” markasıyla satışa sunuluyor.

Aile bütçesine katkıda bulunan kadınlar, çalışmalarının yurt içinde ve yurt dışında ilgi görmesinin mutluluğunu yaşıyor.

“HOLLANDA’YA 2 TON KAVRULMUŞ FISTIK GÖNDERDİK”

Alibeyköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Erkan Demirel, kooperatifin köye çok büyük katma değer sağladığını belirterek, “Valiliğimiz, kaymakamlığımız ve Edirne İl Gönüllüleri Vakfımız çok büyük destek verdiler ve vermeye devam ediyorlar. Amacımız büyümektir. bu kooperatifi ve pazara daha fazla ürün sunmaktır.”

Demirel, coğrafi işaretli Meriç fıstıklarını 120 yıllık cet tohumlarından yetiştirdiklerini anlattı.

Geçen yıl ABD’ye numune gönderdiklerini ifade eden Demirel, “Numune alındıktan sonra 250 mililitrelik soğuk sıkım yağımızdan 50 bin şişe istediler ama o siparişi karşılayacak çalışmamız olmadı onu göndereceğiz. Bu yılın ekim ayından sonra petrol.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu