Teknoloji

Fransa, yoğun talep nedeniyle elektrikli araç programını durdurdu

Fransız hükümeti, düşük gelirli bireylerin elektrikli araç kiralamasını sağlamak amacıyla başlattığı destek programını yoğun talep nedeniyle yılın geri kalanında durdurduğunu duyurdu.

Program kapsamında, yıllık geliri 15 bin 400 euronun (16 bin 600 dolar) altında olan bireylere, 2024 yılı başından itibaren ayda 100 ila 150 euro karşılığında elektrikli araç kiralama imkanı sağlandı.

Hükümet, normal şartlarda elektrikli araçlara erişimi olmayan bireylerin de bu araçlara ulaşabilmesi için bu programı başlattı.

Aslında daha erken başlaması planlanan program, Fransız otomobil üreticilerinin yeterli sayıda elektrikli araç üretememesi nedeniyle bu yılın başına ertelendi.

1,5 MİLYAR EURO BÜTÇE

Hükümet bu yıl program kapsamında 20 bin kiralık hizmetin sağlanması için 1,5 milyar avroluk bütçe ayırdı. Ancak beklentilerin çok üzerinde talep gelmesi üzerine bu yıl için bu sayıyı 50 bine çıkardığını ve programın gelecek yıl tekrar uygulanacağını açıkladı.

Hükümet ayrıca elektrikli araçların daha fazla kullanılması için otomobil satın alacak kişilere 5.000 ile 7.000 euro arasında nakit desteği sağlamayı da teklif ediyor. Bu da yıllık bazda toplam 1 milyar euroya tekabül ediyor.

ÇİN ARABALARI PROGRAMDA DAHİL OLMADI

Her iki programa da dahil edilebilmek için araçların üretim ve tedarik süreçlerinde açığa çıkan karbonun belirli bir sınırı aşmaması gerekiyor. Bu adımın, Çin’de üretilen uygun fiyatlı araçların programa katılamamasını sağlamak amacıyla tasarlandığı düşünülüyor.

Programda yer alan modeller arasında İtalyan Stellantis grubunun 24 farklı modeli ve Fransız Renault firmasının beş modeli yer alıyor. ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla’nın Model Y araçları programa dahil edilirken Model 3 programa dahil edilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu