Haber

İsveç: Türkiye NATO üyeliğimizi onaylayacak

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom, Türkiye’nin ülkesinin NATO üyeliğini Ekim ayında TBMM’nin açılacağı tarihte onaylayacağından umutlu olduğunu söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İsveç hükümeti yaz boyunca, o sırada ortaya konulan kartların hala geçerli olduğu ve Vilnius’ta yapılan açıklamanın hala geçerli olduğu dışında herhangi bir sinyal almadı.”söz konusu.

İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra NATO’ya üye olmak için başvurdu ancak NATO üyesi Türkiye, güvenlik konusunda işbirliği kaygısı nedeniyle üyeliğe yeşil ışık yakmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temmuz ayında Vilnius’ta gerçekleştirilen NATO zirvesinin ardından, yaz tatilinin ardından ekim ayında yeniden toplanacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İsveç’in NATO üyeliğine onay verilmesinin görüşüleceğini söyledi.

Türkiye, İsveç’in terör örgütü PKK ve üyelerine ilişkin daha fazla adım atmasını istiyor. İsveç’te protestocuların Kuran’ı yaktığı ve birçok Müslümanı kızdırdığı gösterilerle Türkiye ile gerilim daha da arttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu