Haber

İsias Otel Davası: 11 Sanığa Hapis İstendi

Kahramanmaraş’ın Adıyaman ilçesinde, 6 Şubat depreminde çökerek 72 kişinin ölümüne neden olan İsias Oteli ile ilgili 11 sanık için 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteyen iddianame mahkemeye sunuldu.

Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, depremde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) sporcu, öğretmen ve tur rehberlerinin de aralarında bulunduğu 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Oteli ile ilgili soruşturmayı tamamladı.

5’i tutuklu 11 sanık hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edilen iddianame, Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

KKTC adına Başbakan Ünal Üstel’in de müşteki olarak yer aldığı iddianamede, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından sanıkların kusurlu olduğunu belirten bilirkişi raporuna yer verildi.

Raporda, belge kapsamındaki kolon ve kirişlerin etriye aralıkları, kanca özellikleri, bindirme uzunlukları, ankraj ve kenet uzunlukları ile ilgili eksikliklerin olduğu, donatı detaylarındaki eksikliklerin de bu eksikliklerin sebeplerinden biri olabileceği belirtildi. binanın çökmesi sonucu beton basınç dayanımlarının TS EN 13791 standardında yer alan değerlendirme kriterlerine göre gerekli kuralları karşılamadığı tespit edilmiştir.

İddianamede, sanıkların, binanın üretildiği tarihte geçerli olan Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik esaslarına gereği gibi uymadıkları, binanın yıkılmasında kusurlu oldukları belirtildi. aktarımın saygınlığı ile bilimin ve bilimin gerektirdiği teknik kurallara aykırı davranarak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu