Haber

Trabzonspor 1959 öncesi şampiyonluk için başvuracak

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ertuğrul Doğan, 1959 öncesi şampiyonlukları değerlendirmek için Türkiye Futbol Federasyonu’nun oluşturduğu heyete delil ve örneklerle başvuracaklarını bildirdi.

Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 1959 öncesi dönemin şampiyonluklarını araştırmak üzere komisyon kurma kararından önce birçok tartışmayı beraberinde getireceğini, bunun sadece İstanbul, Ankara ve İzmir kadrolarının ortasında yapılan seçilmiş ve bölgesel bir dönem ligine dayandığını belirtti.

Türkiye’nin tamamını temsil etmeyen ve sadece 3 il takımı arasında oynanan yerel ligler esas alınırsa Trabzonspor Kulübü olarak başarılarından ve kültürlerinden gurur duyduklarını ve yerel ligde 20 şampiyonlukları olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda 1959 öncesi dönemde kurucu kulüplerimizden İdmanocağı’nın 12, İdmangücü’nün 8 şampiyonlukla başladığı süreci, TFF’nin kabulüne göre 7 şampiyonluk, aslen 8 şampiyonluk daha ekleyerek Trabzonspor adını alarak taçlandırdık. Tarihi başarılarla dolu tarihi başarılarla dolu kulübümüz, İstanbul hegemonyasını sadece şampiyonluklarla değil, yıktı.”

Kurucu kulüplerden İdmanocağı’nın Türkiye Amatör Futbol Şampiyonası’nı 3 kez kazandığına işaret eden Doğan, şunları kaydetti:

“Kulübümüzün kurucu kulüplerimizle birlikte elde ettiği tertemiz şampiyonluklar ve başarılar için Türkiye Futbol Federasyonu’nun oluşturacağı kurula delil ve örneklerle birlikte başvuracağını camiamızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız. Oluşturulan komitede 1959 öncesi şampiyonluklar dikkate alınırsa kurucu kulüplerimizin şampiyonluklarının da tescili zorunlu hale gelir. Süreci yakından takip edeceğimizi bildiririz.”

oguzlar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu