Ekonomi

TSMC’nin ilk çeyrek kârı yapay zeka çipi talebiyle yükselişe geçti

Yapay zeka (AI) uygulamaları için gelişmiş çiplerin önde gelen üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC), bu Perşembe günü ilk çeyrek karında %5’lik bir artış açıklamaya hazırlanıyor. Beklenen artış, pandemiyle ilgili elektronik talebindeki yavaşlamaya rağmen TSMC’nin hisselerini tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaran yapay zeka çiplerine yönelik güçlü talepten kaynaklanıyor.

Apple (NASDAQ:AAPL) ve Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) gibi teknoloji devlerini müşterileri arasında sayan dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisinin 31 Mart’ta sona eren çeyrek için 217,2 milyar T$ (6,71 milyar $) net kâr bildireceği tahmin ediliyor. Bu rakam, 22 analistin tahminlerine dayanan ve daha isabetli tahmin yapanlara daha fazla önem veren LSEG SmartEstimate’ten elde edilmiştir. Beklenen bu kâr, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 206,9 milyar T$ net kârı aşıyor.

TSMC kısa bir süre önce ilk çeyrek gelirinde %16,5’lik önemli bir artış bildirerek piyasa tahminlerini aştı ve şirketin beklentilerinin üst aralığına uyum sağladı. Fubon Securities analistlerine göre bu performans, şirketin 2025 yılına kadar gelirine önemli ölçüde katkıda bulunması beklenen yapay zeka sektöründeki gücünün bir kanıtıdır ve TSMC’nin 2026 için ilk tahmininden bir yıl önce gerçekleşmiştir.

Tayvanlı Eastspring Investments’ın Başkan Yardımcısı Eric Yao, TSMC’nin yeni Arizona tesislerine verilen 6,6 milyar dolarlık ABD sübvansiyonunun, şirketin gelişmiş süreç teknolojilerindeki liderliğini sürdürme kabiliyeti açısından iyiye işaret olduğunu belirtti. Intel (NASDAQ:INTC) ve Samsung (KS:005930) gibi rakiplerin TSMC’nin hakimiyetini yakalamakta zorlanabileceğini öne sürdü.

Buna zıt bir senaryoda, Intel bu ay dökümhane işletmesi için artan işletme zararlarını açıkladı ve yıllar içinde TSMC’ye kaybettiği teknolojik üstünlüğü yeniden kazanmada karşılaştığı zorlukları vurguladı. Bu arada TSMC, Arizona’da üçüncü bir üretim tesisi inşa etmeyi planladığını açıklayarak sektördeki konumunu daha da sağlamlaştırdı.

TSMC’nin hisseleri kayda değer bir yükselişe tanıklık etti ve Taipei’de listelenen hisseler bu yıl %36 artarak tarihi bir zirveye ulaştı ve genel piyasanın %14’lük kazancını geride bıraktı. Şirketin başarısı, teknolojik manzarayı dönüştürmeye devam eden yapay zeka ve uygulamalarına yönelik daha geniş bir coşkuyu yansıtıyor.

Yatırımcılar ve sektör analistleri, şirketin finansal sağlığı ve stratejik yönü hakkında daha fazla bilgi edinmek için TSMC’nin Perşembe günü 0600 GMT’de yapılması planlanan kazanç çağrısını yakından izleyecekler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu